12 Şubat 2018 Pazartesi

Neden Mark Zuckerberg ve diğer başarılı insanlar her gün aynı şeyi giyiyor?Sanırım bundan 2 sene önceydi. "H&M x Mark" gibi bir başlıkla bir 1 Nisan şakası yayınlanmıştı. Güya H&M'lere Mark Zuckerberg seti (Gri tshirt ve sweatshirt ve kot pantolon) gelmişti. Sonrasında bunun şaka olduğu anlaşılsa da Mark Zuckerberg'in hep aynı şeyi giydiği bir gerçek, başka bir önemli isim olan Barack Obama da hep aynı renklerde takım giymeyi tercih ediyordu. Steve Jobs diyince eminim birçoğunuzun aklına siyah balıkçı yaka kazak ve mavi kot gelecek. Dijitalin devlerinden Arianna Huffington'ın da sevdiği elbiseleri sürekli giymesinden bu yazıda bahsetmiştik. 

Hatta her gün aynı kıyafeti giyen reklamcı Matilda Kahl ve Lucinda Burt'den de bahsettik daha önce bu satırlarda.  

Daha önce bahsettiğim isimlerden Arianna Huffington her gün aynı kıyafeti giymiyor ama sevdiği kıyafet (gece kıyafeti bile olsa) olursa onu üst üste benzer davetlerde giymekten çekinmiyordu. Lucinda bu konuya deneysel yaklaşmış ve bırakmışken Matilda'nın amacı sevdiği bir kombin içinde kendini iyi hissetmek ve sabahları bir karar daha az almaktı. 

Peki, geçmişe baktığımızda Albert Einstein'a (aynı takımın birçok kopyasını yaptırmış hep aynı şeyi giyiyordu) kadar uzanan bu alışkanlığın temel nedeni ne?
Hayatlarından vermeleri gereken bir kararı daha azaltmak. 
Çünkü zihinsel yük diye bir gerçek var. Bir işi bizzat yapmasanız bile birçok kararı vermek, organize etmek ve kişilerin o işleri yapıp yapmadığını takip etmek hatta yapılmamışsa aksiyona geçmek gibi düşünebilir. 

(Ev hayatında kadınların zihinsel yükü çektiği konusu çok yeni tartışılan ve birçok kadının "aaa gerçekten de, demek bu yüzden böylesine yorgunum" diye aydınlandığı ayrı bir konu. Konuyu Blogcuanne Elif çok güzel anlatmış. Burdan okuyabilirsiniz)

Mark Zuckerberg diyor ki : "Bu topluluğa en iyi şekilde hizmet verebilmek dışında çok fazla kararla uğraşmamak için hayatımı gerçekten sadeleştirmeye çalışıyorum. "

Hep mavi ya da gri takımlar giyen Obama ise durumu şöyle açıklıyor: "Verdiğim kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim ya da ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü başka verecek çok kararım var."

Siyah balıkçı yaka kazağı ve mavi kotuyla ayrı bir efsane olan Steve Jobs'un; çalışanları için üniforma zorunluluğu getirmek için birçok kez uğraştığını ancak her seferinde reddedildiğini duysanız şaşırır mıydınız?

Bizim belki onlar karar verecek hayati kararlarımız yok. Ama hepimiz kafamızın daha rahat olmasını hak ediyoruz (Giyinmekten bir hobi gibi zevk alan ve buna uzun vakit ayırmaktan hoşlananları ayrı tutarak söylüyorum).

Beni takip edenlerin %80'inin kadın olduğunu düşünürsek hiçbirimizin her gün aynı kıyafeti giymek isteyeceğini de pek sanmıyorum (ben şu aralar hamileliğin son haftaları nedeniyle sürekli siyah tayt&tunik ikilisiyle gezmekten sıkıldım zira). O zaman ne yapalım?

1. Dolabınızı sadeleştirin ve sadece sevdiğiniz kıyafetleri bırakın. 
2. Ne giyeceğinize sabah değil, akşamdan karar verin ve uyuyun, o soru gece boyu aklınızı meşgul etmesin.
3. Pinterest gibi elinizin altında kolayca bulunabilecek bir platformda sevdiğiniz parçaları araştırın, ne giymek sizi mutlu ediyor onu öğrenin sonra da dolabınız buna uyumlu mu bakın, alışveriş yaparken bu parçalara yönelin. Yani döndük mü madde 1'e: sevdiğiniz, içinde mutlu hissettiğiniz parçalara sahip olun.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder