18 Ekim 2017 Çarşamba

Sıfır Atık Yaşama Giriş: 4. Hafta Özeti

Bir serinin daha sonuna geldik. Çöpsüz hayat ya da sıfır çöp olarak bilinen hayatımıza %100 adapte edemesek de birinci amacımızın farkındalığımızı arttırmak olduğu bir 4 hafta geçirdik beraber. 
Benim için bu ve önceki seri birer disiplin amacı da oldu, tüm önerileri baştan hazır etmediğim için her sabah yeni, olabildiğince uygulanabilir ve işe yarar bir fikirle gelebilmek için bol bol okudum. Çokça yeni şey öğrendim. 

(Minimalizme giriş serisini okumak isterseniz:
Minimalizme giriş 1. hafta derlemesi 
Minimalizme giriş 2. hafta derlemesi
Minimalizme giriş 3. hafta derlemesi

Minimalizme giriş 4. hafta derlemesi

Gelelim bu son haftanın önerilerine:

22. KENDİ DONDURMANIZI YAPIN:
Daha önce kendi atıştırmalıklarınızı yapın diye önermiştik. Bugünkü öneri de kendi dondurmanızı yapmak üzerine. Hem sahlepli ya da meyve bazlı çok güzel dondurmalar hem de şekersiz damak tadını kandırmalık “nicecream” diye arayıp bulabileceğiniz çok güzel tarifler var. Üstelik bunları yapmak için gereken setler de birçok yerde ve uygun fiyata bulunuyor. 
Benim en kolay bulduğum tarif: muzu dilimleyip buzlukta birbirine yapışık olmadan dondurup blenderdan geçirmek. Çok güzel de bir kıvamı oluyor. 
Sizin de kendi dondurma tarifleriniz var mı?
23.MAKYAJ TEMIZLEME PAMUĞUNUZU KUMAŞTAN YAPIN
Kadınların günlük olarak kullandığı şeylerden biri de makyaj pamukları. 
Peki bunların da tekrar kullanılabilir versiyonları olduğunu biliyor muydunuz?
Yurtdışı sitelerinde el yapımı ya da fabrike olarak setler satılıyor ama evde de yapabilrsiniz. 
Yumusak bir kumastan parca kesip kenarlarına bir dikiş geçerek kendi yıkanabilir göz temizleme pedlerini yapmak elinizde.24.YEMEK ARTIKLARINI DEĞERLENDIRIN
Daha önce yemek konusuna sebze suyu cıkarmak ve meyveleri değerlendirmek ile bir giriş yapmıstık. 
Bugünkü öneri ise yemek israfı yapmamak. Tabii ilk kuralı planlı sekilde alısveriş yapmak ama artan yemekler için de yaratıcı olmak bunun ikinci adımı.
Aslında kültürümüzde de yemek çok değerli olduğu için annelerimizden bize geçen bir değerlendirme kültürü var.
Artan makarnadan salata yapmak, kurumuş ekmeklerden çorba için kıtır yapmak, kalan haşlanmış sebze-tavuk-et-balık parçalarını çorba içinde değerlendirmek... bunlar benim ilk aklıma gelenler. 
Siz kalan yemekleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

25. KUMAŞ PEÇETE KULLANIN: 
Eskiden evimizde misafirleri kumaş peçete ile ağırlardık. Şimdi tabii ki kolaylık, desen çeşitliliği vs derken kağıt peçeteler onların yerini aldı. Evde güzel bir peçete setinizin olması sıfır çöp hareketinin yanı sıra masanıza da şıklık katacaktır. Dışarıya yemek taşıdığınızda da bir kumaş peçete çok işinize yarayacak. Sizi kağıt peçete, havlu kağıt kullanmaktan kurtaracak.

26.ELİNİZDE PLASTİK POŞET VARSA TEKRAR TEKRAR KULLANIN:  
Bu, buzdolabı poşeti de olabilir market poşeti de. Kuru şeyler taşıdığınız poşetler tekrar tekrar kullanışabilir. Mesela işe buzdolabı poşetinde badem getirdiniz, badem bitince poşeti atmayın. Ertesi gün de içine mesela fındık koyabilirsiniz.

27. BEZ ÇANTA DIŞINDA ALIŞVERIŞ IÇIN KÜÇÜK BEZ YA DA FILE ÇANTALARINIZ OLSUN. 
Artık bez çanta taşımayı alışkanlık haline getirdiysek sıra küçük bez ve file çantalarda. 
Marketlerde rulo seklinde plastik poşetler olur sebze/meyve standları için, işte kendi daha küçükçe çantalarınız olursa meyvelerinizi bu poşetler yerine kendi getirdiğiniz bez ya da file çantalara koyabilirsiniz. sonra da bunları daha büyükçe olan bez çantanızda taşırsınız  : ) . Semtinizde aktar varsa açık (bulk) şekilde kuru gıdalarınızı da temin edebilirsiniz. Kuruyemişçiler de aynı şekilde bulk denilen açıkta olan ürünlerden alım için çok uygun mekanlar
28. KENDİNİZİ ZORLAMAYIN, HER KÜÇÜK BAŞARIDAN MUTLU OLUN:
Bu 4 hafta boyunca kimi zor kimi kolay 27 tane öneri paylaştım. Ama başlangıç amacımızı unutmadım. Bu seriyi takip eden kimsenin Lauren Singer ya da diğer hayatını Yılda sadece 1 kavanoz çöp çıkaran Sıfır Çöp önderleri gibi olmasını beklemiyorum. Benim ilk amacım bir farkındalık yaratmaktı. 
Bugün önerilere tekrar baktım da aslında çöpsüz hayat biraz da annelerimizin ananelerimizin gençliklerinde yaşadıkları hayat. Biraz nostaljik bile sayılabilir bu öneriler. Ama birini bile benimseyip hayatınıza katsanız gerçekten fark yaratacak şeyler. Daha önceki önerileri hatırlayalım:3 yorum:

  1. Size de takibinizden dolayı teşekkürler 😊

    YanıtlaSil
  2. Merhaba danışmak istediğim bir konu var; mutfak tezgahını temizlemek için kullandığımız "sarı bez"'ler ya da daha yeni nesil haliyle mikrofiber bezler var. Bunlar ne kadar temizlenir temizlensin hijyen açısından belli sürelerde değiştirilmesi gerekiyor ve bu da ciddi bi atık. Bu konuda ne yapılabilir?

    YanıtlaSil