26 Ocak 2012 Perşembe

Her ihtimale karşı (just in case) taşıdığımız yüklerTüm tatillerim için dönüşümlü olarak kullandığım 2 bavulum var. Tahmin edersiniz ki minimalizm seyahat tarzında da yerini buluyor. Neyse bavullar diyorduk:

Kabin boy bavul vazgeçilmezim

Biri kabin boyu hard-case diye tabir edebileceğimiz çek-çekli bir bavul diğeri ise zorlasanız günlük çanta niyetine kullanabileceğiniz kalın kumaş bir çanta. Kabin tipi olan 1-2 haftalık seyahatler için olan çantam, taşımakla uğraşmam, uçaklı seyahatlerde bagaja veririm. Diğeri ise 3 günlük, eğer uçaklı bir seyahatse yanıma aldığım çanta. En kötü ihtimalle iki çantayı beraber kullanırım ama o kadar.

1-2 günlük tatillere orta boy bir çanta yetmez mi?

 

Üniversitede çıktığım berduş tatillerde gözüme artık eskiyen kıyafetleri ve spor ayakkabıyı kestirir onları sağda solda bıraka bıraka ilerlerdim. Böylece yeni aldığım şeyler taşırken sorun olmazdı. Hem de mobil bir “declutter” yapmış olurdum. Artık tatillerde yanıma giymeyi sevdiğim şeyleri alıyorum. Berduş günlerim geride kaldı belki ama artık tatillerde alışveriş de pek yapmıyorum.

Çantalarımı “her ihtimale karşı” alınmış şeylerden uzak tutmaya çalışıyorum. Geçenlerde okuduğum The Minimalists yazısı doğru yolda olduğumu gösterdi. Kitaplarını tanıtmak için çıktıkları turnede ya ihtiyacımız olursa düşüncesine takılmadan bavullarını gayet hafif bir şekilde yerleştirmişler. Bir şeye ihtiyaç duyduklarında ise şuna bakmışlar: bu ihtiyacı bulunduğumuz yerden en fazla 20 dk uzaklığa giderek ve 20$’ı geçmeden karşılayabilir miyiz?

%99 olarak bu şekilde sorunlarını çözmüşler.

 

Minimalizmin bir yan faydası olarak her ihtimale karşı boş yere saklanan eşyalardan kurtulmak hem zihnimizi temizlemeye, hem yer açmaya hem de omuzlarınızdan yük kalkmasına yardımcı oluyor (hem manen hem madden).

Özellikle kadınlar günlük çantalarını bir döküp tek tek baksınlar. Hangi eşyayı laf olsun diye boş yere taşıyoruz?

BUGÜN BUNU YAPIN:
Günlük çantanızı, laptop çantanızı boşaltıp bir bakın: Siz neleri her ihtimale karşı taşıyıp hiç kullanmıyorsunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder