16 Nisan 2015 Perşembe

Kendini iyi hissettirecek bir şeyler mi arıyorsun?

Minimalizmin bir kolu da hayatta almak için vermek prensibini barındırıyor. Mesela daha çok sevgi mi istiyorsunuz? İlk yapmanız gereken kendiniz çevreye sevgi vermek ve ikinci olarak da sevginin gelebilmesi için hayatınızda yer açmak. 

Sevgi vermekten bir adım öteye gitmek istemez misiniz peki? Birileri için bir şeyler yapmak? 
                      

Bu sene hayvanlar için farkındalığınızı arttırın. Mesela öncelikle eğer bakamayacaksanız bir evcil hayvan almayın. Ya da deneyimsel bir hediye olur diyerek baş edemeyecek birine tatlı bir köpek, tavşan hatta balık almayın. Şimdi de tersini söyleyeyim; bakacağına inanıyorsanız hayatına bir ses, nefes katacağına eminseniz de mutlaka o kişye bir evcil arkadaş edindirin.

Ve bu sene artık aktif bir adım atın. Alın yanınıza bir arkadaşınızı ilinizdeki hayvan barınaklarını ziyaret edin. O kadar önemli ki. Onların mama kadar sevgiye de ihtiyacı var. Hele de bir çoğunun bir zamanlar birisinin evcil hayvanı olduğu, bir insan tarafından sevilmeyi öğrenip terk edildiğini düşünürseniz size, bize ihtiyaçları olduğunu anlarsınız. çevreyi, hayvan dostlarımızı ve tüm dünyayı korumak hepimizin gelecek nesillere borcu. Bu konuda herkes aynı şeyi savunur evet ama kaçımız bu sosyal sorumluluğu tam olarak yerine getiriyoruz? Çok azımız… Haydi bu yıl bir karar alalım ve ‘faydalı’ olma konusunda daha duyarlı olalım.

BONUS:
HaykodepTv Hayvan Koruma Departmanı’nın hazırladığı videoda, sokak hayvanları için rüzgar ve soğuktan koruyan barınak kutuları yapmanın pratik yolları anlatılıyor. İşte sokak hayvanları için 5 adımda barınak hazırlamanın yolları:
1. Gerekli malzemeleri toplayın
En yakın nalbura koşun! En az 3 tane izocam foamboard, orta boyda karton kutu, güçlendirilmiş bant, koli bandı, falçata alın. Evde cetvel ve türevi bir şey yoksa, onu da bir kırtasiyeden alabilirsiniz.
2. Kutuyu katlayın ve bir kenara kaldırın
radikal
3. Kutunun ölçülerini alın, elinizdeki foamborad’ları kesmeye başlayın
radikal
radikal
4. Parçaları kutunun üzerine koli bandıyla yapıştırın
radikal
5. Kenarlardan güçlendirilmiş bantla geçin
radikal
Sokak hayvanları için su ve soğuk geçirmeyen barınağınız böylece hazır!

Kutuların yapılışı hakkında hazırlanan video için de buraya buyurun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme