27 Temmuz 2017 Perşembe

Sadece 1 saatlik kullanımı 1 ailenin 1 günlük ihtiyacını karşılayan bisikletler


Billions in Change dünyayı daha iyi hale getirmek için bir hareketin adı. Ben de Facebook'ta denk geldiğim bir fragman sayesinde tanıdım onları. Çalışma alanları temel olarak su, enerji ve sağlık. Bu oluşum 5hour Energy isimli Türkiye’de satılmayan dolayısıyla pek de bilinmeyen ancak Amerika’da çok meşhur bir enerji içeceği şirketinin sahibi dünyanın sayılı zenginlerinden Manoj Bhargava tarafından yönetiliyor. Ekşi sözlükten alıntılamak gerekirse (çok samimi ve tatlı ifade etmiş yazar): “manoj bhargava diye biri var. ben enerji içeceği sattım, 4 milyar dolarım oldu diyor. ben bu kadar parayı yiyemem, öyle bi pavyon icat edilmedi, yüzde biri yeter bunun bana diyor (12 milyon tl. ha). kalanıyla da kendi labımı kurayım, dünyayı kurtarayım dedim diyor” .
National Geographic’teki 2017 tarihli yazı da bu söylemi destekliyor (Nat Geo yazısını okumak için tıklayın).
Bhargava, Billions in Change’in belgeselinde ise şöyle diyor: Eğer bir zenginliğe sahipseniz, bunu ona sahip olmayanlarla paylaşmak zorundasınız; sadece konuşmak değil; harekete geçmek gerekli.

Enerji, elektrik, su ve sağlık için ayrı ayrı buluşları var; beni en çok etkileyen The Hans Free Electric™ oldu, sadece 1 saatlik kullanımıyla jeneratörü tamamen dolduran ve kırsaldaki bir ailenin 1 günlük elektriğini sağlayan bir bisiklet.

2016 Mart ayı itibariyle pilot çalışma amaçlı olarak Hindistan’daki kırsaldaki evlere, küçük işyerlerine, sağlık kuruluşlarına ve okullara toplamda 25 tane Hans Free Electric™ dağıtılmış. Şu anda hem kullanışlığı test ediliyor hem de dünyaya yayılımı nasıl olabilir, o tartışılıyor.

Eğer siz de bu hareketten etkilendiyseniz sadece maddi olarak değil seslerini duyurmak konusunda etrafınıza bu hareketi anlatarak da destek olabilirsiniz. 

Sitelerine göz atmak isterseniz: billionsinchange.com 'dan detaylı bilgiye ulaşabilir; bugüne kadar yaklaşık 4 milyon kez izlenen belgesellerini ise buraya tıklayarak Youtube üzerinden kendi kanallarında izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder