6 Ağustos 2013 Salı

Minimal Hediyeler - 2

Daha önce , hatta ilk postta, minimal hediyelerden bahsetmiştik. Yani hediyeyi alana bir sahiplik değil de bir deneyim kazandıracak hediyelerden.

Kısaca hatırlayacak olursak bu hediyeleri etkinlik biletleri, sizin tarafınızdan yapılan yemek, Masaj kuponu, kurs ve hatta çocuk bakıcılığı gibi özetlemiştik.

Bugün deneyimsel hediyelerde biraz daha ileri giderek belki biraz da farkındalık yaratacak bir hediye düşündüm ve sizinle paylaşmak istedim:

Karbon nötrleme:


Karbon ayak izi artık hayatımızda sık sık adını duyduğumuz bir kavram oldu. Bir çoğumuz hayatımızda yapabileceğimiz ufak değişikliklerle karbon ayak izimizi nasıl küçültebileceğimizi biliyoruz.

Wings'in sitesinde bu konuda 15 temel öneri var. Ben burda anabaşlıkları paylaşıyorum sizinle, detayları siteden okuyabilirsiniz.

1 - Enerji verimliliğini arttırmak

2 - Ağaç dikmek

3 - Geri dönüşüme katkıda bulunmak

4 - Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak

5 - Karbon salımı düşük hizmet ve ürünlerin kullanımını tercih etmek
  
6 - Daha vejetaryen beslenmek

7 - Ulaşımda toplu taşımayı tercih etmek

8 - Aracınızın lastik basıncını kontrol etmek

9 - Aracınızı başkalarıyla paylaşmak

10 -  Mümkün olduğunca kısa mesafelere yürüyerek veya bisiklet ile ulaşmak

11 - Faturalarınızı e-posta üzerinden almak12 - Uçak biletlerinizi mümkün olduğunca direkt uçuş olarak seçin13 - Giysilerimizi mevsime uygun seçmek14 - Temiz yakıtları tercih edin15 - Alışverişlerinizi toplu yapmaya özen göstermek

 Türkiye'de genel olarak bir kişinin yıllık karbon ayak izi yaklaşık 3,14 ton olarak düşünülüyor.

Peki bunun "Hediyeyle ilgili kısmı ne?" derseniz bir doğumgünü hediyesi olarak arkadaşınıza, aile üyenize vs onun o yıllık karbon ayak izini silerek sürpriz yapabilirsiniz.

Bu tarz bir hediye sizin www.carbonfootprint.com ya da benzer sitelerdeki karbon salınım azaltma projelerinden ‘karbon telafi kredisi’ satın almayı gerektiriyor. Bu tip projeler elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üreterek karbon salınımını önlüyor. Genelde bu projelerde ton başı bir ücret ödeniyor. Sonra da karşılığında aynı Tema'dan ağaç diktiğinde olduğu gibi bir sertifika alınıyor.Siz de bugün mutlaka karbon ayak izinizi hesaplayın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder