23 Ocak 2012 Pazartesi

"Minimal" hediyeler

Minimalizm yolundaki ilk adımlardan birini atmak için yakın zamanda doğumgünü olan arkadaşıma materyal bir hediye değil de manevi tatmin verecek bir hediye vermek istedim. Onlarca hırkasına bir yenisini eklemekten ya da beğenmeyeceği sonra da üşenip değiştirmeyeceği bir çanta yerine onu sevdiği bir sanatçının konserine ya da bir tiyatroya götürmek istedim.

Tahminimden zor oldu!

Bir kere huy olarak bana şunu al deme kültürüne pek sahip değiliz. Alışık da değiliz. Ben de biri gelse “Sana yakın zamanda sevdiğin kim var onun konserine bilet almak istiyorum.” deseler cevap vermeden önce bir süre düşünürüm. Ne yalan söyleyeyim seçtiğim konserin ücretinden zevkimin sorgulanmasına kadar aklıma bir sürü şey gelir.

Tahmin ettiğim üzere “Sen ne istersen” cevabını aldım. Bunun üzerine hiç bir konseri beğenmeyince (altını çizerek ben beğenmeyince) yakın zamandaki tiyatro oyunlarından bir derleme yapıp ona mail attım. Sonuçta yine benim seçtiğim ama tabii onun da beğeneceğine inandığım tiyatro oyununa gidiyoruz.

Yeri gelmişken minimalizm kapsamında sevdiklerinize hediye önerileri*:
- Konser/ tiyatro/ sinema biletleri
- Özel bir geceye bilet
- Sizin hazırladığınız bir ev yemeği
- Hoş bir restoranda yemek - Spa / Masaj hediyesi
- Hobi kursları
- Çocuğu varsa bir ya da birden çok gece bakıcılık yapmak gibi

Bu tarz hediyelerin minimalizm dışında bir de deneyimsel olmaları sebebiyle daha çok mutluluk yaratma özelliği de var. Son dönemdeki inanışlara göre maddesel şeylerin mutluluğunun çok kısa sürdüğünü ama bir deneyimin yarattığı hatıralar nedeniyle daha kalıcı olduğunu gösteriyor. Benzer hediyeler vermeye başladığınızda etrafınızdakiler de size bu şekilde yaklaşabilir. O yüzden buna hazırlıklı değilseniz belki de bu yöntemden başka bir şekilde minimal hayata geçiş yapabilirsiniz.

Yazıyı bitirmeden önce bizler için en zor öneriyi sunmadan edemeyeceğim: Hediyelerden kurtulmak. Sadece değer verdiğiniz biri size hediye etti diye başkasına vermeye elinizin gitmediği hediyeler. Üstünüze olmayan gömlekler, okumayacağınız kitaplar, sevmediğiniz müzikler... Bu hediyelerden uygun bir şekilde kurtulduğunuzda ne kadar rahatladığınıza siz de şaşıracaksınız.

Diğer hediye önerileri için bakmayı unutmayın: 
 hamilelere
yeni annelere
sevgililere
doğaseverlere 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder