18 Nisan 2016 Pazartesi

OKU: Derle, topla, rahatla; Marie Kondo'yu duydunuz mu?
Minimalizm ile ilgili yazmaya ilk başladığımda benim için en popüler isimler The Minimalists ve ZenHabits sitelerinin sahipleriydi. Tabii ki zamanla listeme bir çok isim, blog, proje girdi ama benim için hala ilk akla gelen isimler bunlar.

Son zamanlarda ise konmari diye adlandırdığı yöntemin sahibi Marie Kondo'ya rastladım.Önce internetten bir iki video, görsel derken sonunda Derle, topla, rahatla'yı aldım ve bir çırpıda okudum.

İşte Marie Kondo ve kitabının ingilizce bir baskısı. İdefix'te Derle Topla Rahatla olarak bulabilirsiniz.

Marie Kondo tam bir düzenlilik abidesi, bu onun her zaman hobisi hatta tutkusu olmuş. Hayatını buna adadığını söylemek çok da yanlış olmaz.
Konmari sadece ne kalsın ne gitsin demekle kalmıyor size çekmece ve dolapları toplamak için de tavsiye veriyor.

Kitaptan edindiğim bir çok güzel fikir var; bende tortusu kalansa 2 önemli öneri var:

1. Eğer bir eşya size mutluluk vermiyorsa onu atın (o atın demiş tabii de siz ne gerekiyorsa onu yapın, bağışlayın, dönüştürün, hediye edin...)
2. Her akşam eve gelince çantanızı tamamen boşaltın. (yoksa benim gibi annenizin akşam bunu eşine verirsin dediği yıldız tornavidayı 3 gün dolaştırırsınız, ve bir çok atılacak fişi , gereksiz kağıdı ve dökülen sakız drajelerini de...)

Başka güzel tavsiyeleri de ilerde paylaşacağım , sizi konmari metodu kırışıksız katlamayı gösteren bir grafikle baş başa bırakıyorum.

Bu da jujuprinkles.com sitesinden konmari usulü kırışıksız katlamayı gösteren tatlı bir grafik

1 yorum:

  1. Günümüzde artık herkesin nefes alacak alana ihtiyacı var. Hareket edebilecek kadar boşluğa, rahatlamaya, huzura ve sadeleşmeye... Boşluk evrenin temellerindendir ve bu sadece evin içi için değil, gardırobunuz için de geçerli...

    Konmari ile Ferahla! https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

    YanıtlaSil