11 Şubat 2013 Pazartesi

İşte Mail Trafiklerinin En Efsane Çifti ve diğer minimalistler


İşte Mail Trafiklerinin En Efsane Çifti

Mutlaka mailinize her şeylerini satarak karavanda yaşamaya başlayan sonu maymunlara bağlanan o çiftin hikayesi gelmiştir. Bir efsane gibi mailden maile dolaşan bu çift aslında gerçek ve şu anda hayatlarını fotoğrafta gördüğünüz Kaliforniya’daki karavan-evde sürdürüyorlar.

Minimalizmin simgesi haline gelen hikayeyi kısaca hatırlayalım:

İki yatak odalı apartman dairesi. İki araba. İki düzine insana yemek servisi yapmaya yetecek kadar porselen eşya... Tüm bunlara rağmen Tammy Strobel mutlu değildi. Davis ilçesinde bir yatırım şirketinde proje idarecisi olarak çalışıyor ve yılda $40,000 kazanıyordu; kendi tabiriyle "kazan-harca koşma bantına" yakalanmıştı. Ve bir gün o banttan aşağı indi.

Daha basit yaşamak hakkında okuduğu kitaplar ve blog yazılarından aldığı ilham ile ikisi de 31 yaşında olan Bayan Strobel ve kocası Logan Smith eşyalarını birer birer bir yardım vakfına bağışladılar. Her geçen ay sahip oldukları ayakkabılar, kazaklar, kitaplar, tabaklar, tencereler kapı dışarı edildi, bir sürelik deneme ayrılığından sonra, televizyonlarını bile bir dolapa koyup ortadan kaldırmaya karar verdiler. En sonunda arabalarından da kurtuldular. Sadece 100 tane eşya ile yaşamayı salık veren bir Web sitesinden daha da cesaret alan Bayan Strobel sahip olduğu tüm giyecek, makyaj, vs. aletlerinin toplam sayısını tamı tamına o rakama indirdi.

Büyük bir tüketici grubu da benzer bir şeyi kriz sonrası yapmak zorunda kaldı. Bu değişim ülkenin harcama kalıplarında büyük bir değişikliğe yol açıyor: Bir servis almak, mal almaktan daha faydalı insan doğasına.  Yani bir ayakkabı yerine kutu oyunu, pahalı bir çanta yerine spor salonu üyeliği, araba yerine seyahat, ruj yerine sinema bileti, insanları daha mutlu ediyor! Bir tecrübe satın almak, kişiye daha yoğun ve uzun süreli bir tatmin sağlıyor.

AVUCUNUZU AÇMAYI DENEDİNİZ Mİ?

Asya'da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır: Bir Hindistan cevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır. Hindistan cevizinin altına i nce bir yarık açılır ve oradan içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı büyüklüktedir. Yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Maymun tatlının kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner, ama kaçamaz. Aslında bu maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. Onu sadece, kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey, elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür.

Çifti “100 Eşyayla Yaşama” deneyime davet eden site (http://guynameddave.com) 2011’den beri okuyucuları “küçülmeye” davet ediyor. Tammy Strobel ve eşi gibi bir çok kişi 100 eşyaya inemese de fazla eşyalarından kurtulma yönünde adım atıyor. 100 eşya deneyimine ek olarak farklı meydan okuma deneyimleri de var. Mesela 6-piece challenge yani sadece 6 parça kıyafetle 1 ay geçirmek. Bu meydan okuma o kadar popüler oldu ki bir çok kişi blog açarak ya da facebook sayfalarında 6 parçadan oluşan gardroplarını ve bu parçalarla yaptıkları kombinasyonları çevresiyle paylaştı. (6 piece challenge’a ait örnek bir videoyu burdan izleyebilirsiniz.
Bu hareketin katılımcılarından bir çalışan anne ne iş yerinde ne de evde kimsenin onun 1 ay boyunca sürekli aynı şeyleri giydiğini fark etmediğini belirtmiş!

Sheena Matheiken ise Uniform Project isimli projesinde bütün bir yılı tek bir elbiseyi çeşitli aksesuarlarla kombinleyerek giydi ve bir farkındalık yaratarak Bombay’daki çocuklar için bağış topladı. Proje o kadar tutuldu ki Sheena’ya her gün farklı bir aksesuarla devam edebilmesi için dört bir yandan şapka, fular, kemek gibi aksesuarlar yağdı. Sonra bunlar da açık arttırmayla satılarak projenin gelirine eklendi.

Son olaraksa sizlere 1 yıllık alışveriş orucundan bahsetmek istiyorum. Katılımcıların http://www.thegreatamericanappareldiet.com/ isimli sitede toplandığı bu meydan okumada 1 yıl boyunca hiç kıyafet alınmıyor, sadece iç çamaşırı, çorap gibi zorunlu ihtiyaçlara izin var. 1 Eylül’de aktif olan bu grup kendilerine medyada da geniş yer buldu.

BUGÜN BUNU YAPIN:

Daha önce de önerdiğim gibi bugün bir adım atın ve bugünden itibaren 1 ay boyunca kıyafet alışverişi yapmayın.  Sadece indirimde olduğu için alınan ama giyilmeyen kıyafetlerin yarattığı ağırlıktan bir ay için uzak durmanın keyfini çıkarın.1 yorum:

 1. Selamlar ��
  Olayın litaretürüne sahip olmadan başlattığım kampanyanın, dünyanın başka başka yerlerinde de var olması insanların ortak rahatsızlıkları olduğunu gösteriyor. Bu rahatsızlığa çare olarak daralmak , gereksizden arınarak hayatı daha anlamlı yaşamak yolunu seçmiş olanların azımsanamaz çokluğunu görmek sevindirici �� Kendi içsel yolculuğumda ilk etabın nefsimin terbiyesini yapabilmekte��akabinde bunu daha büyük bir toplumsal hareket için kullanmam konusunda yazınız ciddi bir ilham kaynağı oldu.Hem ilham hem de destek için müteşekkirim ��
  Buket Ertuğrul Akyol
  #40gün_aynigiy
  #bilinçsiztüketimeson
  #ihtiyaçmıistekmi
  #BirBuketÖğretmen

  Bu kampanyayı imzalayarak bana destek olur musun?
  https://chn.ge/2uJA4RZ


  YanıtlayınSil