5 Şubat 2017 Pazar

Sevgililer Günü Hediyenizi Çöp Üretmeyecek Şekilde Nasıl Paketlersiniz?


Evet, yılın o vakti geldi. Eğer sevgiliniz varsa ve bir hediye alacaksanız o hediyeyi en doğaya dost şekilde paketlemeye ne dersiniz? 


Fotograf: Trassisfortosser sitesinden


Tabii öncelikle önerimiz paketlemeye bile ihtiyaç olmayan hediyeler, Beraber bir yemeğe çıkmak, baştan sona aktivitelerle dolu (sinema, müze, belki bir konser) ayarlamak gibi ama gerçek bir hediye vermek isterseniz en azından ambalajını en doğal nasıl yapabilirsiniz. Yine Lauren Singer'dan ilhamla "çöpsüz bir alternatif" aramak istedim.

İlgili yazılar:  Sade hayata uygun hediye örnekleri-1
                    Sade hayata uygun hediye örnekleri-2
                    Sade hayata uygun Sevgililer Günü Hediyeleri
                    Yeşil bir hayat için uygun Sevgililer Günü Hediye Önerileri
                    Yenilebilir hediye önerileri


GELELİM DOĞAL ÜRÜNLERLE PAKETLEME YAPMAYA

İlk öneri tekrar kullanılabilir bir ürün kullanmak; mesela bir bez çanta, yeni bir kurulama bezi,bir şal/fular ya da peçeteye sarıp, bir kalın iple bağlayıp dal gibi doğal bir süsleme ile de son dokunuşu yapabilirsiniz. Hem böylece ambalajın kendisi de bir hediye olmuş olur.

İkinci bir öneri ise elinizde olan malzemeleri değerlendirmek, belki bir karton poşet, bir gazete/dergi sayfası ya da temiz bir kese kağıdı gibi. Evde belki parça kumaşlarınız varsa onları da değerlendirmek mümkün. Final dokunuş içinse yine güzel bir ip ve biraz dal ve/veya kuru çiçek.

Eğer kumaş kullanırsanız. Furoshiki isimli japon kumaş katlama sanatı size yardımcı olabilir. Burdan nasıl yapıldığınız izleyebilirsiniz.

Bu önerileri tabii ki sadece Sevgililer Günü'nde değil tüm hediyeleriniz için düşünebilirsiniz.

Sizin hediye verirken kullandığınız farklı yollar var mı?


Furoshiki ile yapılmış paket örnekleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder