25 Temmuz 2018 Çarşamba

Hayaller... Hayatlar. Kütüphane(ler) istiyorum


Bugün ucu bir yerden minimalizme dokunan ama bu aralar tekrar yokluğunu hissettiğim bir şeyden bahsetmek istiyorum. Kütüphaneler! 

Bilmiyorum takip ediyor musunuz ama Devletşah ve Barış Özcan çocuklarına 6 yaşını bitirene kadar 1.000 kitap okudular. Bunu ilk duyduğumdan beri düşünüyorum : Yakınımda bir kütüphane olmadan çocuklarıma nasıl bu kadar çok kitap okuyabilirim? Onlar şöyle bir  program izlemiş. Kural 1.000 tane kitap okumak ama 1.000 farklı kitap olmak zorunda değil. İstersen aynı 100 kitabı 10'ar kere de okuyabilirsin. Bizim kitap okuduğumuz günlerimizde (2. bebekten sonra düzen bozuldu) günde 3-4 kitap okuduğumu düşünürsek aslında ulaşılamayacak bir hedef değil ama beni aynı kitapları okumak değil çocuğumun 1.000 farklı kitap okuması çok heyecanlandırıyor. Tüm o fikirler, çizimler... Onun yerine ben okumak istiyor da olabilirim : ))

Belki azar azar giderek ve 3-4 yıla yayarak o kadar çok kitap alabilirim ama bana mantıklı gelen bu işin bir kütüphane yardımıyla yapılması. Devletşah'ın örneğinde de böyle olmuş zaten (yazısı için tıkla). Ama hangi kütüphane??? 

Bize yakınlarda (yine de çok da yakın değil) Göztepe Özgürlük Parkı içinde bir interaktif çocuk kütüphanesi varmış ama dışarıya kitap vermiyorlarmış. Bu kış orayı deneyeceğim. Bu kütüphaneyle ilgili daha önce bilmediğim ve yeni öğrendiğim kısım ise bu kütüphanenin 10.000 imza toplanarak belediyeye gidilmesi ile açılmış olduğu. Tam güzel şeyler de oluyor durumu. Fotoğraf da bu kütüphaneden bu arada. (Bu yazının detayı için de buraya tıklayabilirsin). Hemen okuyunca keşke bizim evin yakınlarında da olsa dedim ama bir belediye aynı belediye sınırlarında iki çocuk kütüphanesi açmaz diye kendimi, düşüncemi kısıtladım hemen. Bakalım. Bu da dönünce araştıracağım başka bir konu. 

Bu yazıyı hazırlarken bir de Bostancı'da bir çocuk kütüphanesi buldum (Serap Sedat Çocuk Kütüphanesi, ismi bana bir ailenin çocuklarının isminden yola çıkarak açtığı bir yer havası verdi). Pek bilgi de yok hakkında; mesaj attım sayfasına. Bakalım orası da bakılacaklar listemde. Hiç olmazsa çocuklar büyüdükçe kitaplarını oraya bağışlarım.

Kütüphane kadar başka bir dileğim de aslında arkadaşlarla aramızda kitap değiş tokuş etmek. Şu ana kadar bunu birkaç kez denedim ama henüz başarılı olamadım. Çocuk eşyalarında çocukların fazla sahiplenme durumu da giriyor sanırım devreye.

Tabii sadece çocuklar için değil kendim için de kütüphane arayışındayım. Lise ve üniversitede kütüphaneden hem gidip orda çalışarak hem de ordan kitap ödünç alarak oldukça yararlanmıştım. Şimdi ise bir kitabı beğenirsem almak zorundayım. Bir yere (mesela bu uzunca tatil gibi) gideceksem tüm okuyacağım kitapları (hızlı bir okuyucuyumdur) yanımda götürmem lazım. Hadi tatiller bir yana Istanbul'da kolaylıkla erişebileceğim ve güncel kitapları bulabileceğim bir kütüphane olsa o zaman her yeni kitap alma dürtümde öncelikle kütüphaneyi bir yoklardım. Sevip sevmeyeceğimi bilmediğim yazarları ya da kitap türlerini ordan aldığım kitaplarla denerdim. Böylece kitaplığımda hevesle alıp birkaç sayfa sonra beni sarmadığını fark ettiğim kitaplar olmazdı (çoğunu eledim çok şükür).

İşte bende durumlar bu ara böyle. Kimin evine gitsem kitaplığını inceleyen, bazen otellerde otel misafirlerinin bilerek ya da unutarak bıraktığı kitaplardan oluşan 2 raflık kitaplığı görüp mutlu olan bir kitapsever için makul bir dert bence ne dersiniz? 


4 yorum:

 1. Bir zamanlar hayalim kütüphane kurmaktı.Ben de çok seviyorum kitapları,kitap okumayı. Çok şükür çalıştığım yerde kütüphane kurdular..şirketteki herkes kitap verdi bir sürü kitap var. satın almadan ordan kitap alıp okuyorum. Oğlumun anaokulunda da kütüphane yaptılar ordan da kitap alabiliyorum. Evdeki kitaplarımı da düzenli eliyor buralara bağış yapıyorum. Oğlum kitap okumayı seviyor şanslıyım.
  Kitaplık incelemek benim için bir terapi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel <3, ben su an en çok oğlum için istiyorum

   Sil
 2. İsmim Doktor Michael Baldwin, Iowa Lutheran Hastanesi'nin bir temsilcisi, Organ cerrahisinde uzmandırız ve böbreklerin satın alınmasıyla ilgileniriz ve hastamız böbreğe bağış yapmaya karar veren herhangi bir donöre büyük miktarda para ödemeyi kabul etti. onları kurtarın ve Iowa City, ABD'de bulunuyoruz.
  Böbreğinizi satmakla ilgileniyorsanız, lütfen ilerlememiz için bize geri dönmekten çekinmeyin.
  Ve eğer ilgilenirseniz bizim e-postamız: iowalutheranhospital@gmail.com

  YanıtlaSil
 3. Bir hayatı kurtarmak için bir böbrek satmak isteyen 18 yaşından büyük ciddi böbrek vericileri arıyoruz ve her bağışçı için iyi bir teklif ve diğer tazminatlarımız var.
  Bizim sürecimiz hızlı ve güvenliğiniz garantilidir.
  Lütfen bize ulaşın iowalutheranhospital@gmail.com
  Ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  YanıtlaSil