6 Nisan 2018 Cuma

#turkisiminsgame de 1. hafta geride kaldı, Eşyalarımızı nereye verelim.


Eveeeeet #turkisiminsgame'de 1 haftayı geride bıraktık bile, ne mutlu ki sizden bir sürü fotoğraf, mesaj geldi. 

Baştan 1,2,3 diye gidenler de oldu, tersten 30,29 diye başlayan da hatta elim değmişken tam girişeyim diye torba torba sadeleşen de... 

Ben tam 1,2,3 diye giden gruptanım. Sabahları erken paylaşmak istiyorum, o yüzden akşamından sabah neler gidecek kafamda tasarlıyorum. Sonra baktım ki yalnız değilmişim. :)

Geçen gün instagramda da yazdığım gibi "amacımız evden çöp çıkarmak değil. Evdeki fazlalıkların farkına varmak ve bunları doğru yerlere yönlendirmek. Zamanı gecmis kozmetik, ilaç vs çöp olur. Zamanı geçmemiş saç bakım vs ürünleri (ruj, rimel filan olmaz hijyen yüzünden) eşe dosta teklif edilebilir. Kıyafetler durumlarına göre bağışlanabilir, satılabilir ya da geri dönüşüme gider... gibi. "

Adı oyun olsa da amaç birbirimizi hırslandırmak, birbirimizin önüne geçmek değil, birbirimize ilham olmak. Hayatımızdaki eşyaları öylesine kanıksıyoruz ki onları sorgulamak aklımıza bile gelmiyor. Bu oyunla birlikte bu kanıksadığımız eşyaları beraberce yeniden gözden geçirip ihtiyacımız olmadığına kanaat getirdiklerimizi ayırıyoruz.

Tabii herkesin sorusu; peki bu eşyaları ne yapacağız. İşte benim bildiklerim ve sizden gelenler: 

Öncelikle klasik: 
Kıyafetler için; Belediyelerin koyduğu kıyafet kumbaraları, çevrenizde bildiğiniz ihtiyaç sahibi aileler, Freecycle mail grubu, satayım derseniz Tarz2, Modacruz, Dolap vb siteler.

Sonraaa; 
@paylastikcacogalsin instagram hesabı: Ürünleriniz kelebek çocuklar yararına satılıyor. kıyafetin yanı sıra bebek ürünleri de var.

  • hediyeediyorumhesabı: Ürünü ona iletiyorsunuz, hesabında yayınlıyor ve isteyene iletiyor.
  • İstanbullular için Belediye'nin Kadın Koordinasyon Merkezi: gelip kapinizdan alıyorlar. 
  • @istyardimorg ve hesapları
  • Ankaralılar için : Ankara Üniversitesi'nin öğrencilere bedava kıyafet temin ettiği ikinci el mağazalarına bağışlanabilir❤️ 
  • Yine kıyafetler ve Istanbul'da&Ankara için: Facebook'ta Özgür Dönüşüm sayfası bakmanızı önerebilirim. Ücretsiz olarak paylaşım yapılan bir platform.
Sizin de farklı önerileriniz varsa lütfen yazın, özellikle de kıyafet dışı şeyler için. Bir referans yazısı oluşturalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder