12 Ocak 2015 Pazartesi

Sözlüklere seni sordum, bak ne dediler... Sözlüklerde minimalizm

Önce ekşisözlük vardı, sonra ise gerek ona benzeyen gerek ona tamamen zıt giden bir çok türevleri açıldı. Bugün bu sözlüklerde bir minimalizm sorgusuna gittim. Bakalım sanat akımı mı, hayatta sadece ihtiyaç duyduğun kadarına sahip olma mı yoksa moda mı revaçta?

eksisozlukte-reklaminizi-yapalimEkşi'de 12 sayfa yorum alan bu nispeten popüler topic web tasarımında, müzikte, hayatta minimalizm'e değiniyor. En hoşuma giden ve bizim konuya değinen yorum ise benekli'nin yazdığı: "ozellikle dekorasyonda, televizyonlarin uzerine dantel orup orten bir halk* icin ne kadar uygun oldugu konusunda ciddi kaygilarim olan akim"

herseynurlubereketliolsun ise güzel bir özet yapmış:"azı karar çoğu zarar denen tüm şeyler için kullanılan azla yetinme sanatı.birşeyleri biriktirmeden, stokları eritmeyi hedefleyen yaşam tarzı.hep daha iyisinin,daha yenisinin, daha fazlasının istendiği bu dünyada kanaatlarlığa,sadeliğe,zerafete davet eder.insan yaşamına uygulayabilirse güzeldir.amerikalılar bile tükete tükete bir halt olmadığını anlamışlar kendilerini (yaşadıkları yerleri, ihtiyaçlarını) küçültmeye karar vermişler.hayırlar olsun."
Hatta minimalist insan diye bir başlık da açılmış sonrasında : "minimalizm'i hayata bakis acisi olarak benimsemis, hayati basit yasamak adina her seye acik, kendini yasayan insan modeli.(yoda)santralsozluk pek fazla tanıma ev sahipliği yapmazken janus isimli yorumcu minimalizm'i gereğinden fazla sadeleşmek olarak gördüğünden olsa gerek" byle tnmlnblr şeklinde anlatmış.

uludagsozluk'ten korncu21 öğrencilere uyarlamış "ev eşyası az ve sade olan bir öğrenci evinde gelen arkadaşlara "minimalist bi insanım sevmem kalabağı , bak en güzeli sadelik" derken kullanılan paravandır. yoksa para versinler bende döşerim evi kelebek mobilyadan ,tepe home den."
5 sayfa entry ile eksisozluk kadar olmasa da konuyu aktif tutan itusozluk'ten myfakeplastic :"modernizmin bize bahşettiği en güzel şey, belki de tek güzel şey" diyor.

dertlisözlükten nafiz 100thingschallenge'dır demiş yetmez onu da "100 eşya ile yaşama felsefesi. adamlar bir gömlek bir hırkayı keşfetmiş, özeti bu." diyerek özetlemiş.meydansozluktan ajoo minimalizm sehl-i mumteni'dir demiş. Yani "söylenmesi kolay görülen ama benzeri yapılmak istendiğinde güçlüğü ortaya çıkan söz. bu tür sözler sade ve derin anlamlıdırlar."

Peki sizin minimalizm tanımınız ne?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder