13 Ocak 2015 Salı

Çocukları unutmayın - şehirde çocukla ne yapmalı?

Hediyelerden bahsettiğimizde deneyimsel hediyelerin yarattığı hatıralarla kalıcılığının daha yüksek olacağını vurgulamıştım.

The Minimalists'in hikayesindeki tatlı Andy'yi hatırladınız mı? Hediyeleri arka arkaya açarken onca oyuncağa rağmen hala istediğini alamadığı için ağlama krizine giren Andy acaba anne-babası ya da amcası/teyzesiyle güzel bir gün geçirse bunu hafızasına kazır mıydı dersiniz?

Üyesi olduğum BYBO yani Bebek Yapım Bakım Onarım isimli bir grup var. Burdaki annelerden biri geçen gün çocuklarla yapılabilecek çok güzel aktiviteler sıralamış. Sizle de paylaşmak istedim. Kimi zaman ben ne yapacağım ya da hayat çok pahalı diyen anneler için biçilmiş kaftan öneriler.


Çocuğunuzla tramwaya, vapura, metroya, teleferiğe binin.


Adalar'a gidin. Ya da deniz, göl, nehir kıyısında herhangi bir yere. Ördeklere yem atın. Teknelere, sandallara hatta suya düşen yapraklara bakın.

Bir yer görmek isterse onu oraya götürün. Bir cami merak edebilir, günlük hayatta önünden geçtiği heykeli merak edebilir.

Piknik yapın. Yanınıza meyve, kuruyemiş gibi basit şeyler alıp kendinizi en yakın yeşil alana atın.

Kışın çamurda oynamasına izin verin. Bırakın su birikintilerinde zıplasın, enerjisini atsın.
                                                            Bisiklete binmeye gidin.


Pazara gidin. Meyveleri sebzeleri tanıtın, dokunmasına izin verin.

Turistik yerleri gezin. Mesela İstanbul'daysanız İstiklal Caddesi, Kadıköy Merkez, Balat gibi yerlere gidin.


Kitapçıya gidin. Bazı kitapçılarda oturup kitapları incelemenize izin veriliyor hatta kitapçıda etkinlikler düzenleniyor.


Orman varsa ormana gidin, ağaçları gösterin, yaprak kümelerinde yuvarlansın.

Sokak çalgıcılarını dinleyin, alkışlayın.

Müzelere gidin, tabii yaşına uygun olması gerekiyor ama artık bazı müzelerde çocuk atölyeleri de oluyor (İstanbul Modern gibi).

Daha profesyonel 2 öneri isterseniz Mekanist sitesi İstanbullu'lar için çok güzel 2 öneride bulunmuş.

KidZania: Gerçek bir şehir gibi düzenlenen büyük oyun platosunda çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış Hastane, İtfaiye, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Banka, Stadyum vb. çok sayıda aktivite alanına sahip KidZania’yı ziyaret eden çocuklar ; “Doktor”, “İtfaiyeci”, “Diş Hekimi” vb. meslekleri canlandırabiliyorlar. İşimle ilgili bir ziyaret için gittiğim Kidzania'da ben de bir deneyim yaşama şansına sahip oldum ve bayıldım. Benim oğlan için çok erken olsa da sanırım yeğenlerimin bir dahaki ziyaretinde listemizde olacak.

İstanbul Oyuncak Müzesi: 2005 yılında Sunay Akın tarafından İstanbul Anadolu yakasında açılan Oyuncak Müzesi; oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle donatılmış çeşit çeşit oyuncaklarla hem büyükler hem de çocuklar için çok ilginç bir yer. Sunay Akın buradaki oyuncakları; birçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın almış.

Eğer bir anne isen şu yazıyı da okumadan geçme derim
Çocuklu hayatta sade bir düzen için 9 öneri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder